Egy íjász húzóerején azt az erőt értjük, amelyet az íján a saját húzási hosszán mérhetünk. Nem megfelelő erősségű az az íj, amelynek a huzamosabb használatához erőlködés szükséges, vagy kifáradáshoz vezet. Konkrét mérőszámokról nem tudok, de ha valakinek gondot okoz úgy száz lövés folyamatos leadása, vagy egy edzés végig lövése, akkor biztosan túl erős az íja.
Nyilvánvaló, hogy amikor egy íj erejéről beszélünk, akkor azt is tudnunk kell, hogy ehhez az erőhöz az íj milyen mértékű megfeszítése (kihúzása) tartozik. A húzási hosszot coll-ban (1” = 2,54 cm), az erőt fontban, (1# = 0,454 gramm) szokás megadni. A legtöbb esetben az íjak erejét 28”-on adják meg a gyártók, de akadnak kivételek is, pl. gyerekíjaknál 24”, 25”, 26” is előfordul, és felnőtt íjak esetében is találunk 32”-on megadott húzóerőt.
Nem árt, ha tudjuk, hogy egy erősebb íj nem feltétlenül jelent nagyobb lőtávolságot vagy vesszősebességet, nem hagyható figyelmen kívül az íj hatásfoka, amit egy egész sor tényező befolyásolhat.
Az íjak húzáshossz/húzóerő diagramja a használati húzáshosszukon általánosságban és megközelítőleg lineáris, vagyis dupla hosszra feszítve kétszeres erőt kell kifejtenünk. A megengedett maximális húzáshosszt túllépve ez a linearitás gyakran hirtelen megváltozik, mintha falba ütköznénk, az íj nagyon felkeményedik. Ezen a ponton túlfeszítve az íj gyakran
túlterhelődik, annak sérülésével, töréssel kell számolnunk.
Érdekesség: Egy kínai forrás szerint a kar húzóerejét kövek emelgetésével mérték meg. Amennyiben 4-5 lí (22-27,5 kg) (48-60#) súlyt emelt az íjász, úgy az íjának az ereje 3-4 lí (16,5-22 kg) (36-48#) kellett, hogy legyen. Vadászatra minimálisan 50# erejű íjat követelnek meg. A középkori angol íjászok által használt 80-120# erejű fegyverek huzamosabb használata gyakran az íjász testének torzulását, a csontvázuk deformációját okozta.
Húzási hossz
Mérd meg a saját húzási hosszodat! Ez alapvető feladat, mielőtt íjat vásárolnál. Ha nem teszed meg, nem fogod tudni, hogy milyen erős íj lehet jó, és nem fogod tudni a megfelelő vesszőt sem kiválasztani. Nagyon lehangoló olyan íjászt látni, aki túl hosszú vesszőket használ, így soha nem képes a legjobbat kihozni az íjából. A húzási hossz függ a karod hosszától, a vállak szélességétől, valamint az alapállástól. A húzási hossz a nock pont és a pivot pont közötti távolság kihúzott állapotban. A legegyszerűbben úgy mérhető, hogy egy viszonylag gyenge íjjat egészen az oldási pontig, de nem hagyományos, hanem speciálisan jelölt vessző alkalmazásával.A húzási hossz ismeretében (és az erő) a megfelelő vessző már könnyen kiválasztható az íjhoz.
Bemelegítési gyakorlatok
Szokj hozzá, hogy elvégezz egy minimális bemelegítést mielőtt lőni kezdenél. Ez segíteni fog a koordinációdban és a célzásban, valamint kíméli az izomzatod és a szalagokat. Első lépésként végezz karkörzéseket nyújtott karral. Ezt követően nyújtó gyakorlatot végezz. A gyakorlatok között végezz lazítást. Az izomzat bemelegítés nélkül sokkal feszesebb, mint ami az íjászathoz alkalmas. Lazíts és nyújts! Ne csinálj hirtelen vagy rángató mozdulatokat.
Gyakorlat 1 : Ez a gyakorlat a vállizmokat és a tricepszet melegíti be. Tedd a jobb kezedet a bal válladra és a bal kezeddel húzd a jobb könyöködet a bal váll irányába 20 másodpercig. Ismételd meg a gyakorlatot a másik kézzel is!
Gyakorlat 2 : Ez a gyakorlat is a vállat és a tricepszet melegíti be. Helyezd a jobb tenyered fej mellett a két lapockád közé. Bal kezeddel fogd meg a jobb könyököd és nyomd a bal vállad felé 20 másodpercig. Ismételd meg a gyakorlatot a másik kézzel is!
Gyakorlat 3 : Ez a gyakorlat az alkar izomzatát melegíti be. Jobb kéz nyitott tenyérrel, nyújott ujjakkal. Bal kéz tenyerével fogd meg a jobb kéz ujjait és finoman told hátra a jobb kéz alkarjának irányába 20 másodpercig. Ismételd meg a gyakorlatot a másik kézzel is!
A világ kincse a lónak két szeme között rejlik. A ló az ember után a legdicsőbb teremtés, a legnemesebb foglalkozás a lótenyésztés, a legszebb mulatság a nyargalás és a legjobb dolog a lónak etetése és ápolása.